Ptáčkaření není koníček, ale životní styl. -- Birding is not a hobby, it is a lifestyle.
neděle 4. prosince 2022
Kdo je vlastně "duch lesa"?
neděle 27. listopadu 2022
Recenze: Příručka k pozorování ptáků
Že se nedá shrnout všechno co souvisí s pozorováním ptáků do jedné publikace? „Příručka k pozorování ptáků“ vydaná v roce 2022 nakladatelstvím Kazda si klade právě tohle za cíl.
pátek 25. listopadu 2022
Zápisky ze Srí Lanky V: Ráj jménem Sinharaja a Cesta domů
Pokud jste ptáčkař a vydáte se na Srí Lanku, určitě vás nejvíce zajímají endemičtí ptáci, tedy takoví, které nikde jinde na světě ve volné přírodě neuvidíte. Kdo přečetl předchozí čtyři díly mého putování po tomto ostrově, jistě zaznamenal, že jsem jich zatím neviděl mnoho, dohromady jen tři druhy ze čtyřiatřiceti. To bylo dáno tím, že jsem se doposud pohyboval v pobřežní savanovité zóně ostrova, kde se vyskytují endemické druhy jen vzácně. Pokud chcete tyto speciální druhy pozorovat, musíte se vydat do vnitrozemí. A není lepší místo než Sinharaja forest reserve, tedy chráněné lesní území, kde je možné pozorovat skoro všechny endemické druhy ptáků během pouhých pár dnů. Jde o chráněný deštný les v jihozápadní části ostrova, který překvapivě není příliš často vyhledávaným turistickým místem, což se projevuje i na složitější logistice této oblasti. Žije tu celá řada endemických druhů plazů, obojživelníků a vůbec plejáda všemožných fascinujících tvorů. Asi největším ptačím lákadlem jsou kraska srílanská (Urocissa ornata), lelkoun srílanský (Batrachostomus moniliger) a především výreček cejlonský (Otus thilohoffmanni), který byl vědecky popsán až v tomto tisíciletí.
![]() |
Sinharaja |
úterý 13. září 2022
Zápisky ze Srí Lanky IV: Oblast Bundala
sobota 30. července 2022
Zápisky ze Srí Lanky III: Rekawa
Když se člověk snaží během dovolené vidět co nejvíc, často se zbytečně uspěchá. Já jsem přesně ten typ. Tentokrát jsem si ale řekl, že zkusím v rámci možností omezit přesuny a namísto vyhledávání nejatraktivnějších míst celého ostrova pojedu na obyčejnější místa bez zásadních turistických pamětihodností a pokusím se zjistit, jak vlastně vypadá typická krajina Srí Lanky. Myslím, že výběr, který padl na oblast Rekawa, byl podařený. Přímo před ubytováním v All View restort se rozkládají velké částečně zaplavené pastviny, na kterých shání potravu celá řada mokřadních druhů ptáků. Kolem je spousta zeleně, která je navíc většinou volně dostupná, v relativně blízkém okolí vidím na mapě celou řadu vodních ploch. Kromě toho je tu na pláži možnost nočního pozorování kladoucích mořských želv. Příležitostí pro zajímavá pozorování je tu až dost...
pátek 13. května 2022
Zápisky ze Srí Lanky II.: Dyiasaura Park a Univerzálně platný ledňáček
Dyiasaura Park
V novém prostředí mám obvykle velký problém spát. Dílem nervozitou z toho, jak budou následující dny probíhat, dílem nadšením ze zážitků, které čekají doslova za dveřmi. Kvůli naprostému vyčerpání z cesty předchozího dne ale tentokrát usínám velmi rychle, a to i přesto, že jsem nejprve nepřišel na to, jak správně zapnout klimatizaci a zjistil jsem to až po probuzení nesnesitelným horkem. Celkem odpočatý vstávám ještě před pátou, zatímco se za okny nese krásný ptačí hlas, který patří mé známé z předešlého dne - šámě bělořitné (Copsychus saularis) - sedící zřejmě na stromě kousek za okny. Její hlas mi trochu připomíná naše červenky, ale okořeněné nádechem exotična. Brzy se rozeznívá do lahodné melodie jejího zpěvu i můj nepříjemný budík v telefonu, který veškerou romantiku okamžiku kazí. Rychlá hygiena, převlečení a venku už na mě čeká řidič. Cesta do blízkého Dyiasaura parku trvá asi 15 minut, vstupné je 500Rs, což je asi 50 korun. Jde se na první ranní pozorování na Srí Lance!
![]() |
Dyiasaura Park |
neděle 10. dubna 2022
Zápisky ze Srí Lanky I.: Východu vstříc a Krokodýl v parku
Východu vstříc
Jsem nervózní. Už asi půl hodiny čekám ve frontě na letišti Václava Havla v pražské Ruzyni na odbavení. Kolem krku polštářek na spaní, pod ním mě trochu řeže popruh taštičky s doklady, na zádech těžký batoh, jehož výztuž ze mě na venek dělá tvora se vzezřením humanoidní želvy, v potící se ruce desky obsahující asi deset listů papíru, které mají dokázat, že si s sebou na výlet ani náhodou nevezu tu zpropadenou nemoc, která udělala z dříve vcelku snadného odbavení otravný a nervy drásající proces. Porucha v systému ruzyňského odbavení způsobila, že se moje čekání na to, jestli jsem opravdu na nějaký formulář nezapomněl, protáhla asi na tři čtvrtě hodiny. Na přepážce, kam jsem se pak konečně dostal letištní zřízenkyně vyjmenovává všechna potvrzení, které musím předložit a já je vykládám na pult jako karty na stůl. Vše sedí.
![]() |
Povinné předodletové foto letadla. Airbus 319-100 Air France. |
sobota 2. dubna 2022
Kam se poděly blogy?
Ze sporé aktivity na tomto blogu v posledních měsících by se snad mohlo zdát, že jsem na příspěvky zanevřel. Není to ale úplně tak. Občas nicméně přijde období, kdy je třeba věnovat se naplno jiným věcem a tak se mi v poslední době nahromadila spousta práce a hlavně psaní vysokoškolské kvalifikační práce, což mi zabírá v podstatě veškerý čas, který jsem ochoten trávit u počítače.
Těším se, že po odevzdání práce budu moct opět publikovat, protože je rozhodně o čem. Jak někteří z vás vědí, navštívil jsem v únoru na dva týdny úžasnou destinaci - Šrí Lanku - kde jsem pozoroval celou řadu nesmírně zajímavých druhů ptáků. O tom bych rád sepsal krátké pojednání hned jak to bude možné, podobu příspěvku (nebo příspěvků) zatím však nemám zcela rozmyšlenou.
Zachovejte tomuto blogu přízeň a doufám, že příště se ozvu s obvyklým typem příspěvku. Přeji vám všem krásné jaro.
Honza